تبلیغات
تنظیم خانواده در ادیان مختلف - مسایل جنسی در ادیان و جوامع مختلف

امروز:

مسایل جنسی در ادیان و جوامع مختلف

 

عنوان درس

تنظیم خانواده

 

عنوان تحقیق

مسایل جنسی در ادیان و جوامع مختلف

 

نام استاد

جناب آقای فیروز کوهی

 

نام دانشجو

علی رضا فرجیان زاده


 

مقدمه

در مورد اینکه انحراف جنسی چیست؟ و منحرف جنسی کیست؟ در کشورهای غربی تحقیقات و پژوهشهای بسیاری صورت گرفته و می گیرد و نتایج این پژوهشها در محافل علمی و رسانه های غربی به طور گسترده ای مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

اما متاسفانه در ایران به خاطر پیشینه تاریخی و فرهنگی و ممنوعیت های مذهبی و شرعی، عرصه جنسیت و رفتار جنسی به صورت یک تابو درآمده است که صحبت کردن و نوشتن در مورد آن کار چندان ساده ای نیست. اما به دلیل اهمیت موضوع و نقش تعیین کننده ای که ویژگی های جنسی و رفتار جنسی سالم در زندگی انسان بر جای می گذارد در این مقاله برآنیم که ابعاد و جنبه های رفتار جنسی منحرفانه، انحراف جنسی، تعریف انحراف و منحرف جنسی از دیدگاههای مختلف، تاریخچه و بحث نظرات صاحبنظران، کارشناسان انحرافات و مسائل اجتماعی را شرح می دهیم:

نخستین تحقیق عمده در مورد رفتار جنسی توسط آلفرت کینسی در دهه های 1940 و 1950 در آمریکا صورت گرفت. در این تحقیق کینسی و پژوهشگران همکارش با مخالفت از سوی بسیاری از سازمانهای مذهبی روبرو گردیدند. ولی وی همچنان بر مطالعات خود پافشاری نمود. عمل وی در روزنامه ها و کنگره های مختلف به عنوان کاری غیراخلاقی محکوم گشت وی سرانجام توانست تاریخچه زندگی جنسی 18000 نفر را که نمونه نسبتاً گویایی از جمعیت سفیدپوستان آمریکا بود به دست آورد. نتایج مطالعات کینسی برای اکثر مردم شگفت آور و تکان دهنده بود زیرا تفاوت زیادی را میان انتظارات عموم مردم در مورد رفتار جنسی رایج در آن زمان و رفتار جنسی واقعی آشکار ساخت.

در واقع زمانی که مرحله آزادسازی روابط جنسی در دهه 1920 آغاز گردید و بسیاری از جوانان خود را از قوانین سخت اخلاقی که بر نسلهای پیشین حاکم بود، آزاد احساس کردند، به همین دلیل رفتار جنسی تا حد زیادی تغییر کرد اما مسائل مربوط به تمایلات به گونه ای که اکنون معمول گردیده است علنا مورد بحث قرار نمی گرفت و افرادی که در فعالیتهای جنسی که هنوز، از نظر عموم به شدت ناپسند شمرده می شدند شرکت داشتند آنها را پنهان می کردند بی آنکه کاملا آگاه باشند دیگران تا چه اندازه به اعمال مشابهی مشغول هستند. اما در واقع می شود گفت که دوران آزادمنشانه تر دهه 1960 نگرشهای اعلام شده را با واقعیتهای رفتار جنسی نزدیکتر کرد. تحقیقات کنسی آخرین تحقیق گسترده در این زمینه است. اما آنگونه که پیداست و تحقیقات پراکنده دیگر نشان می دهند بیشتر جوامع غربی و بعضاً شرقی دیر یا زود به نقطه ای خواهند رسید که سوئد در اوائل دهه 1970 به آن رسید. هنگامی که حدود 95 درصد مردان و زنان در آن کشور دارای تجربه آمیزش جنسی قبل از ازدواج بوده اند. در اینجا لازم می دانم برای درک بهتر مفهوم انحراف جنسی به تعریف رابطه جنسی و انحراف جسمی بپردازیم.

الف- روابط جنسی

1- تعریف اخلاقی: علاقه دو جنس مخالف به یکدیگر بر طبق اصول و موازین صحیح اجتماعی – بر اساس سن، نژاد، طبقه اجتماعی، تحصیلات (ازدواج)

2- تعریف علمی، علاقه جنسی دو جنس مخالف به یکدیگر بدون اینکه این علاقه با هیچ گونه خصوصایت غیرعادی و ناموزون همراه باشد.

ب- انحراف جنسی از دیدگاههای مختلف

1- فروید انحراف جنسی را عمل می داند که به منظور ارضای میل جنسی انجام می گیرد اما هدف از آن عمل تولید و تناسل نیست.

2- ولی روانشناسان با انتقاد از این تعریف می گویند تعریف مذکور بسیار وسیع بوده و بسیاری از افرادی را نیز که منحرف نیستند در بر می گیرد.

آنها اعتقاد دارند انحراف جنسی عبارتست از عملی که به  منظور ارضای تمایلات جنسی انجام می گیرد ولی عمل مذکور برخلاف عرف معمول بوده و اکثریت مردم به انجام آن عمل همگاهی ندارند و منحرف جنسی به عمل انحرافی اعتیاد پیدا می کند. در واقع می توان گفت:

منحرف جنسی شخصی است که تحت تاثیر بد آموزیهای محیط قرار گرفته بدون اینکه هدف توالد و تناسل داشته باشند و بدون توجه به هنجارهای موجود به اعمالی دست می زند که یک نوع عمل جنسی است پس به طور کلی هر گاه عمل جنسی از معیار و مقیاس عادی خارج شود اصطلاح انحراف جنسی مطرح است.

به طور کلی روانشناسان برای منحرفین جنسی ویژگی یکسانی را بر شمرده اند که عبارتند از:

1- منحرفین جنسی اشخاصی هستند که هدف آنها از زندگی جنسی بهره برداری و احساس لذت مانند افراد عادی مردم نیست و عشق جنسی آنها از نوع (عشق هتروسکشول) نبوده و به عبارت دیگر هدف از لذت جنسی آنها با اهداف سایر افراد عادی مردم در این خصوص اختلاف دارند.

2- این اشخاص دارای اختلالات و ناراحتیهای عصبی هستند و این عوامل تا حدی در دگرگون کردن شخصیت آنها نیز تاثیر خواهد گذاشت.

3- ارتکاب انحرافات و جرایم جنسی به ندرت تابع اراده بوده و زیادتر تابع فعل و انفعالات شدید روانی است.

4- با وصف موارد فوق کمتر دیده شده است که منحرفین جنسی مرتکب اعمال شدید و خطرناک جنسی شده باشند. با توجه به مطالب فوق باید گفت، مجرمین جنسی نمونه ای از توده عظیمی از اشخاص هستند که دارای اعمال و رفتار و عادات ناموزون و غیرعادی و یا به عبارت دیگر انحرافات جنسی هستند و قسمت اعظم این توده عظیم در اجتماعات هیچگاه شناخته نمی شوند و اعمال آنها برای پلیس کشف نمی شود و علل انحراف عده ای از این اشخاص که شاید تعدادشان بسیار قلیل و یا شاید هم زیاد باشد بیماری های عصبی و روانی است.

جنس و طبقه منحرفین جنس

اما مسئله مهم دیگری که کمابیش مورد بحث قرار دارد بحث بر سر این است که منحرفین جنسی از چه جنس و طبقه ای هستند. هر چند پاسخ به این سوال نسبتا مشکل، و نمی توان جواب قطعی داد اما آنچه که در این تحقیق با توجه به مطالعات و ارقام و آمار موجود در این زمینه وجود دارد مطالب زیر را به طور نسبی می توان بیان کرد.

1- بیشتر انحرافات و جرائم جنسی به مردها نسبت داده شده است و دانشمندان مربوطه معتقدند آنقدر که مردها مرتکب این انحرافات و جرائم می شوند، زنان کمتر دامن خود را به این اعمال می آلایند. دلیل این امر آنست که اولا احساسات و سلوک جنسی زن و مرد کاملا متفاوت است و زنان بهتر از مردان می توانند خود را کنترل و محافظت کند، این انحرافات در خفا و پنهانی محفوظ می ماند. و ابراز نمی شوند ولی معهذا باید دانست که اگر زن مبتلا به انحرافات جنسی باشد، اعمال و آثار انحرافی او فوق العاده از مردها شدیدتر و خطرناکتر است.

اما مسئله بعدی مربوط به طبقه است. متاسفانه به علت عدم دسترسی به آمار و ارقام گوناگون که به این مسئله ربط داشته باشد نتوانستم جامعه خودمان را از این نظر بررسی کنم و مسئله دیگر اینکه اصطلاح انحراف جنسی مقوله بسیار وسیعی است که هر کدام از اجزا این مقوله در میان قشر و طبقه بخصوصی نمایان تر است. بعنوان مثال بسیاری از انحرافات اخلاقی و جنسی در میان طبقات بالای جامعه و بسیاری نیز متعلق به طبقات پایین جامعه می باشد. اگر رویه دیگری که یکی از مقوله های مهم و بغرنج انحراف جنسی است را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل علمی و اجتماعی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که فقر اقتصادی از عوامل مهم و موثر این پدیده است. اما حالا که بحث انحراف جنسی و نوع طبقه مورد بحث است مراجعه می کنیم به تحقیقات دکتر برونر که علل انحرافات جنسی را نسبت به امکانات مادی شان به طریق زیر بررسی می کند.

1- تنگدستی 5% عادی          متوسط الحال بودن 35% 

2- فقر نداشتن 22%      مرفه بودن 34%         زندگی تجملی 4% حال این سوال پیش می آید چه عاملی در به وجود آمدن انحراف جنسی موثر است و چه چیزی باعث به وجود آمدن انحراف جنسی می شود در این مورد نظرات گوناگون وجود دارد که به مرور آنها می تواند ما را در یافتن پاسخ یاری دهد.

1- بعضی از ما عوامل بیولوژی را مرجع و منشا انحرافات جنسی دانسته، و اعتقاد دارند که انحرافات جنسی نتیجه امراض عقلی، التهابات مغزی و پسیکوباتی جنسی است

2- برخی دیگر انحراف جنسی را در اثر عوامل جسمی قبل از دوران بلوغ از قبیل اختلال در وظایف غدد می دانند

3- عده ای انحرافات جنسی را اکتسابی دانسته آن را نتیجه عوامل خارجی محیط می دانند که معلول ناتوانی و عدم هماهنگی مجرم با مقتضیات و شرایط اجتماعی است.

4- روانکاوان تاکید کرده اند که منشا انحرافات جنسی عوامل اکتسابی است بدین ترتیب که فرد در زمان کودکی به رفتار جنسی غیرعادی گرفتار می شود و به عللی آن را ادامه می دهد.

5- فروید عقیده دارد عقده اودیپ منشا بسیاری از انحرافات جنسی است.

ژان ژاک روسو در کتاب قراردادهای اجتماعی، رابطه جرائم و انحرافات جنسی عنوان کرده است که انسان ذاتاً خوب است و اگر فردی فاسد می شود این فساد ناشی از شرایط اجتماعی است.

کارتل چمن جنایت کار معروف آمریکایی مهمترین انگیزه های جرم را قدرت طلبی، غریزه جنسی و انحراف جنسی و ماجراجویی می داند و از این طریق به انگیزه های جنسی که به طرق مختلف در ساختمان و عناصر متشکله آن موثرند پی برد. البته باید دانست که روانکاوان مکتب فروید زیادتر از سایر دانشمندان به اصول عقاید فوق متکی بوده و معتقدند که جرائم غیر جنسی در بسیاری از مواقع از انگیزه ها و اهداف غیر مرئی و پنهانی جنسی افراد شروع می شوند. عده ای دیگر از دانشمندان معتقدند که گرچه نمی توان تاثیر عوامل و انگیزه های جنسی را در جرائم غیر جنسی در وقوع جرائم غیر جنسی همیشگی و ثابت نبوده بلکه وجه تصادفی و اتفاقی دارد. استدلال این گروه این است هر گاه چگونگی و کیفیت وقوع جرم غیر جنسی مورد بررسی قرار دهیم به تجربه خواهیم دید که این جرائم و جنایات با وضع عصبی و روانی مرتکبین رابطه مستقیم دارد.

به عبارت دیگر وقوع این جرائم مولد کیفیت عصبی مرتکبین آن جرم است. همچنین می افزایند اگر ما به صورت دقیق جرائم غیر جنسی را مورد مطالعه قرار دهیم خواهیم دید که آن جرم از نوع جرائم غیرجنسی به شمار خواهد آمد ولی هر گاه به انگیزه مجرم زیادتر از روش ارتکاب و چگونگی عمل او توجه کنیم یقیناً آن جرم در زمره جرائم جنسی طبقه بندی خواهد شد.

انتقاد و نقد ادعاهای گروه دوم که علل جرم را تشریح کرده اند. اما در مورد نظریه تصادفی بودن انگیزه جنسی در وقوع جرایم غیر جنسی باید گفت اولا اصولا بسیاری از جرائم به طور ناگهانی و تصادفی به وقوع می پیوندد و تعداد جرائم از پیش تعیین شده بسیار اندک است. حتی اگر جرمهای تصادفی از جرمهای از پیش تعیین شده بیشتر نباشد کمتر نخواهد بود.

ثانیا هر گاه ما روش ارتکاب جرم را در بسیاری از جرائم غیرجنسی مورد مطالعه قرار دهیم آن جرم در زمره جرائم غیرجنسی و اگر هدف و انگیزه جرم را مورد توجه قرار دهیم آن جرم را جز جرائم جنسی طبقه بندی خواهد شد. رابعاً گر چه تاثیر وضع غیرعادی عسبی را در وقوع جرائم نمی توان انکار کرد ولی این مطلب دلیل آن نیست که انگیزه ها و عوامل جنسی نتوانند از راه مختل کردن اعصاب در وقوع جرائم غیرجنسی عرض اندام کنند.

خامساً اگر علل وقوع جرائم را از لحاظ عوامل محیطی مطالعه کنیم، فقر به عنوان عاملی مهم توجه ما را جلب می کند. بنابراین اگر فقر به عنوان یک محرومیت اجتماعی بعلت نداشتن وسیله برای رفع احتیاجات مادی علت پیدایش جرم محسوب شود می توان گفت که هر گاه اهمیت نیازهای جنسی پیش از احتیاجات مادی نباشد حداقل در عرض آن قرار دارد. و هر گاه فقر به عنوان یک محرومیت اجتماعی باعث پیدایش جرم شود محرومیت جنسی نیز به تبع آن باعث پیدایش جرم می شود.

سادساً جرائم جنسی هر گاه به فرض بعید در وقوع سایر جرائم تاثیر نداشته باشند لااقل در مطالعه آمار جرائم می بینیم که این جرم از لحاظ کمیت در درجات اول اهمیت قرار خواهد داشت و از نظر کیفیت نیز شاید بعد از قتل نفس هیچ جرمی از لحاظ ضرر اجتماعی و هتک حیثیت و شرف قابل قیاس با این نوع جرم نباشد.

سابعاً: احتیاجات جنسی افراد بشر یکی از مهمترین معضلات و مسائل اجتماعی را به وجود می آورد که هرگاه دولتها توجه کافی به آن نکنند یقیناً جرائم و جنایات دیگری را به طور غیرمستقیم بوجود خواهد آورد.

اما سوالی که مطرح است این است آیا انحرافات جنسی درمانی خواهد داشت یا خیر. آیا تاکنون پیشنهادی در این زمینه داده شده است و اگر چنین پیشنهادی وجود دارد و مسئولین امر راه را از چاه باز می شناسند پس علت چیست که این معزل بزرگ، همچنان عرض اندام می کند.


نوشته شده در : پنجشنبه 1 بهمن 1388  توسط : علی رضا فرجیان زاده.    نظرات() .

www.authorstream.com
دوشنبه 18 شهریور 1398 07:35 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really
well written article. I will be sure to bookmark it
and come back to read more of your useful info. Thanks for the post.
I'll definitely return.
onmogul.com
دوشنبه 18 شهریور 1398 02:16 ب.ظ
As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent ,
appreciate it for your hard work. You should keep it up forever!
Good Luck.
busy z belgii do polski
پنجشنبه 17 مرداد 1398 01:39 ق.ظ
Good web site you have got here.. It's hard to find high-quality writing like yours
these days. I honestly appreciate people like you!

Take care!!
preparaty na powiększanie penisa
چهارشنبه 16 مرداد 1398 12:54 ب.ظ
Wow, fantastic blog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
you made blogging glance easy. The entire look of your site is magnificent, let alone the content material!
konto dla młodych
یکشنبه 13 مرداد 1398 09:26 ق.ظ
Thanks a bunch for sharing this with all folks you really realize
what you're speaking approximately! Bookmarked. Kindly also discuss with my web site =).
We will have a link change agreement between us
najlepsze konto bankowe dla młodych
شنبه 12 مرداد 1398 06:38 ب.ظ
you are in reality a good webmaster. The site loading pace is amazing.
It seems that you are doing any unique trick.
Also, The contents are masterwork. you've done a magnificent job
in this matter!
como aumentar o penes
چهارشنبه 9 مرداد 1398 01:22 ق.ظ
Have you ever considered creating an e-book or
guest authoring on other sites? I have a blog based on the same ideas you discuss
and would love to have you share some stories/information. I know
my visitors would enjoy your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.
Maribel
جمعه 24 خرداد 1398 01:47 ب.ظ
This ϲompaqres with three,400 litres² forr гice.
finleyminns47.mw.lt
جمعه 24 خرداد 1398 10:32 ق.ظ
2. Cіnnamon caan lower blood sugar (and carb cravings).
https://carlosashton8.hatenablog.com/entry/2019/01/10/164811
جمعه 24 خرداد 1398 05:57 ق.ظ
Close yоur mouth pleaѕe Biddy, wwe are not a codfish.
http://karmamccleary9400.wikidot.com/
جمعه 24 خرداد 1398 05:32 ق.ظ
Her sawⅼt codfish caқes aare simple and simple.
https://amberhowie61291.hatenablog.com/entry/2019/01/08/073729
جمعه 24 خرداد 1398 04:58 ق.ظ
Coⅾfish did FULL songs witһ just his mouth.
https://stewartnorwood.hatenadiary.com/entry/2019/01/17/084412
جمعه 24 خرداد 1398 04:25 ق.ظ
AԀd thee eggs annd refrigeratе it for 20 minutes.
rvmtheron006299.hatenablog.com
جمعه 24 خرداد 1398 01:31 ق.ظ
I made tһis and cooked the eɡgѕ ab᧐uit 20- һalf-hour.
Odette
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:06 ق.ظ
Cinnamon'ѕ health benefits do not cease there.
cruz26t298416.wikidot.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:43 ق.ظ
Learn Steve, Wines and the Codfѕh article.
kathiefrewer9.hatenadiary.com
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:27 ق.ظ
Prepare dinner the eggs ⅼined for 1 minute then uncover.
Rodrigo
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:05 ق.ظ
ᒪeave the egg wіthin the water foг 10 minutes.
phillip0822357.hatenadiary.com
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:32 ب.ظ
- Peеl your eggs beneath cold working water.
andreamedlin.wapsite.me
چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:08 ب.ظ
You can аlso haᴠe inexperienced tea or raspbeery leaf teа.
https://danameeks344.hatenablog.com/entry/2018/12/28/165314
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:29 ق.ظ
Codfiѕh is a Phгases with Associates ѡoгd.
Gwnkatherin610.Hatenadiary.com
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:31 ق.ظ
You mmay as well have ɡreen ttea or raspberry leaf tea.
rileylovell3417.hatenadiary.com
چهارشنبه 22 خرداد 1398 12:47 ق.ظ
Μіx the sugar and cinnamon in a smakl bowl.
https://nrimaira55504105.hatenablog.com/entry/2018/12/28/183742
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:00 ب.ظ
Ꮮet the eɡgs sit for one minute wіthin the
cold water.
https://karikillough639.hatenadiary.com/entry/2019/01/13/110807
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:34 ب.ظ
3. BreadeԀ Eggs: Makee Medіum-Boiled Eggs (No.
Dell
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:38 ب.ظ
Soft-Ьoiled eggs: 3 to 4 mihutes att excessive ѕtгain.
ceeollie67382.wikidot.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:38 ق.ظ
Cumpara Raspbeerry Pi 3 Mannеquin B 1 Gb RAM de la eMAG!
Vallie
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:22 ق.ظ
"Sluggish-cooked eggs" could be a more apt descriрtion.
hanneloreheng.Wikidot.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:03 ب.ظ
Cᥙmpara RaspЬerdy Pi 3 Model B 1 Gb RAM dе la eMAG!
Galencopland48910.Mw.lt
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:01 ب.ظ
Yοu may as well have grren tea or гaspberry leaf tea.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30